  • 6035-04BR219 - Threaded Insert by DODGE/SEF
    Dodge/SEF
    SKU:
    6035-04BR219
    Product Description
    #4-40 TPI, 0.219 in L, Brass, Diamond Knurled, Long, Threaded Insert
    Threaded Insert Type Diamond Knurled, Long Nominal Diameter #4 TPI 40 External Thread Size 0.172 in Drill Size 0.141 in Overall Length 0.219 in Material 360 Brass Tensile Strength 258 Pound (ABS Plastic), 417 Pound (Polycarbonate), 393 Pound (Structural Foam), 330 Pound (Nylon 6/6) Application Plastic Applicable Standard ISO/TS 16949, ISO 14001
    Product Specs
    SKU:
    6035-04BR219
    Length:
    0.219 in