  • 6035-06BR250 - Threaded Insert by DODGE/SEF
    Dodge/SEF
    SKU:
    6035-06BR250
    Product Description
    #6-32 TPI, 0.25 in L, Brass, Diamond Knurled, Long, Threaded Insert
    Threaded Insert Type Diamond Knurled, Long Nominal Diameter #6 TPI 32 External Thread Size 0.219 in Drill Size 0.185 in Overall Length 0.25 in Material 360 Brass Tensile Strength 370 Pound (ABS Plastic), 661 Pound (Polycarbonate), 487 Pound (Structural Foam), 501 Pound (Nylon 6/6) Application Plastic Applicable Standard ISO/TS 16949, ISO 14001
    Product Specs
    SKU:
    6035-06BR250
    Length:
    0.250 in