  • 6035-2BR312 - Threaded Insert by DODGE/SEF
    Dodge/SEF
    SKU:
    6035-2BR312
    Product Description
    #8-32 TPI, 0.312 in L, Brass, Diamond Knurled, Long, Threaded Insert
    Threaded Insert Type Diamond Knurled, Long Nominal Diameter #8 TPI 32 External Thread Size 0.25 in Drill Size 0.208 in Overall Length 0.312 in Material 360 Brass Tensile Strength 469 Pound (ABS Plastic), 910 Pound (Polycarbonate), 512 Pound (Structural Foam), 883 Pound (Nylon 6/6) Application Plastic Applicable Standard ISO/TS 16949, ISO 14001
    Product Specs
    SKU:
    6035-2BR312
    Length:
    0.312 in