  • 4688KPR1G00062 - ECOGREEN ™ EMI Shielding Gasket by Laird Technologies
    LAIRD TECHNOLOGIES ELECTRONIC COMPONENTS
    SKU:
    4688KPR1G00062
    Product Description
    0.118" x 0.079" x 0.62", -40 to 158 Deg F, Lead-Free, Ni/Cu NRS Fabric, Rectangle Shape, Fabric-Over-Foam, Shielding/Grounding/Compression/85 Deg C Gasket, EMI Shielding Gasket
    EMI Shielding Gasket Type Fabric-Over-Foam, Shielding/Grounding/Compression/85 Deg C Gasket Shape Rectangle Face Dimensions 0.118 Inch Width x 0.079 Inch Height Length 0.62 Inch Temperature Rating -40 to 158 Deg F Attachment and Part Specific Details Code is KP Lead-Free RoHS Compliant Fabric Type Ni/Cu NRS Shielding Type High Flammability Rating UL 94V-0 Application Computer, Telecommunication Equipment Applicable Standard ASTM F390, IEC 61249-2-21, UL
    Product Specs
    SKU:
    4688KPR1G00062
    Height:
    0.079 in.
    Length:
    0.62 in.
    RoHS Compliant:
    yes
    Shape:
    Rectangle
    Temperature Rating:
    -40 to 158 Deg F
    Type:
    Fabric-Over-Foam, Shielding/Grounding/Compression/85 Deg C Gasket
    Width:
    0.118 in.