  • AC-CAD0-3-0556-048 - Rotary Latch Cable Assembly by SOUTHCO
    SOUTHCO
    SKU:
    AC-CAD0-3-0556-048
    Product Description
    556 MM L, 48 MM Cable Extension, Stainless Steel Cable/Acetal Liner/Polypropylene Jacket, Rotary Latch Cable Assembly
    Rotary Latch Cable Assembly Item Cable Assembly Length 556 mm Cable Extension 48 mm Cable Type Jacketed Cable with End Coupling Retainer End Fitting Die-Cast Zinc Barrel Type (Actuator), Plated Steel Eyelet Type (Rotary Latch) Material Stainless Steel (Cable), Acetal (Liner), Polypropylene (Jacket) Constructional Feature Corrosion Resistant Excludes Spring Application Bus and Coach, Medium and Heavy Truck, Medical Dispensing and Storage Equipment, Construction and Farm Vehicles and Light and Lift (Off-Highway)
    Product Specs
    SKU:
    AC-CAD0-3-0556-048
    Length:
    556.000 mm