Product Specs
- SKU:
- BSO4-M3-14
- Part Number:
- BSO4-M3-14
- Thread Size:
- M3 x 0.5
- Thread Specification:
- 6H, ASME B1.13M
- Standoff Length (L):
- 14 mm
- Thread Type:
- Internal, Blind (Closed-end)
- Fastener Material:
- 400 Series Stainless Steel
- Standard Finish:
- Passivated and/or light tight oil
- Minimum Sheet Thickness:
- 1 mm
- Hole Size in Sheet:
- 4.22 mm
- Minimum Distance Hole Centerline to Edge:
- 6 mm
- For Use in Sheet Hardness:
- HRB 88 / HB 183 or less
- Hex Size (H):
- 4.8 mm