  • FH-M2.5-15ZI - Self-Clinching Threaded Stud by PennEngineering ® (PEM ® )
  • New Lower Price! FH-M2.5-15ZI - Self-Clinching Threaded Stud by PennEngineering ® (PEM ® )
    PEM / PENN ENGINEERING PRODUCTS
    SKU:
    FH-M2.5-15ZI
    Product Description
    Self-Clinching Threaded Studs - Type FH/FHS/FHA - Metric
    PEM ® self-clinching studs are installed by placing them in properly sized holes in the sheets and squeezing into place with any standard press. The squeezing action embeds the head of the stud into the sheet. The metal displaced by the head flows smoothly and evenly around the ribs and into the annular groove “ creating a flushhead assembly and securely locking the stud into the sheet with high torque-out and pushout resistances. FH (flush-head) studs are available in aluminum, steel, or stainless steel. They are also available unthreaded on special order. Flush-head for sheet thickness of 1.00mm and greater. Type FH is recommended for use in steel or aluminum sheets HRB (Rockwell œB scale) 80 or less and HB (Hardness Brinell) 150 or less. Type FHS is recommended for use in steel or aluminum sheets HRB (Rockwell œB scale) 70 or less and HB (Hardness Brinell) 125 or less. Type FHA is recommended for use in aluminum sheets HRB (Rockwell œB scale) 50 or less and HB (Hardness Brinell) 82 or less.
    Product Specs
    SKU:
    FH-M2.5-15ZI
    Hole Size:
    2.50 mm.
    Length:
    4.10 mm.