  • FTD81-12-C - Terminal Block Wire Ferrule by Panduit
    PANDUIT
    SKU:
    FTD81-12-C
    Product Description
    0.91" L, 0.15" x 0.47" Sleeve, 12 AWG, Gray, Tin Plated Copper, Insulated, Terminal Block Wire Ferrule
    Terminal Block Wire Ferrule Type Insulated Ferrule Material Tin Plated Copper Color Gray Construction Standard DIN Conductor Size 12 AWG Sleeve Length 0.47 Inch Sleeve Diameter 0.15 Inch Inner Diameter Insulation Material Polypropylene Size 0.91 Inch Length Standard Package 100 Approval UL 486F/508A, CSA C22.2 RoHS Compliant Maximum Wire Insulation Diameter 0.17 Inch Wire Strip Length 21/32 Inch Temperature Rating 221 Deg F Flammability Rating HB Applicable Standard DIN 46228
    Product Specs
    SKU:
    FTD81-12-C
    Color:
    Gray
    Conductor Size:
    12 AWG
    Finish:
    Tin Plated
    Length:
    0.910 in.
    Material:
    Copper
    RoHS Compliant:
    yes
    Style:
    Twin Wire
    Type:
    Insulated Ferrule
    Specification Sheet
    Recommended
      Quick view Details
      PANDUIT
      sku: F85-12-C
      F85-12-C - Terminal Block Wire Ferrule by Panduit
      MSRP:
      Now: Request a quote
      Request a quote
      Quick view Details
      sku: FSD82-12-C
      FSD82-12-C - Terminal Block Wire Ferrule by Panduit
      Request a quote
      sku: F85-18-C
      F85-18-C - Terminal Block Wire Ferrule by Panduit
      sku: FSD84-18-C
      FSD84-18-C - Terminal Block Wire Ferrule by Panduit
      sku: FTD82-14-C
      FTD82-14-C - Terminal Block Wire Ferrule by Panduit
    ×
    ×
    Contact Us
    909 W Pinnacle Peak Rd. Ste 102