  • LLPFG-29A.50 - Flexible Conduit by Thomas & Betts Corporation
    THOMAS & BETTS
    SKU:
    LLPFG-29A.50
    Product Description
    29 MM, 27.6 MM x 34.5 MM x 50 M, Black, Polyamide 6, LLPF, Medium Wall Flexibility, Flexible Conduit
    Flexible Conduit Type Medium Wall Flexibility Style LLPF Trade Size 29 mm Constructional Feature Pressure Resistant, Weather Resistant, Impact Resistant, UV resistant Length 50 Meter Bending Radius 55 mm in.ner Diameter 27.6 mm Outer Diameter 34.5 mm Temperature Rating -40 to 105 Deg C Material Polyamide 6 Color Black Application Machine Building, in.stallation and Construction in.dustry
    Product Specs
    SKU:
    LLPFG-29A.50
    Color:
    Black
    Inner Diameter (I.D.):
    27.600 mm.
    Material:
    Polyamide 6
    Outer Diameter (O.D.):
    34.500 mm.