  • MBRP1-125-01 - Snap Rivet by Essentra
    ESSENTRA/RICHCO
    SKU:
    MBRP1-125-01
    Product Description
    0.157" L Anchor, 0.4" x 0.09" Head, 0.125" Thk Panel, Natural, Nylon 6/6, Snap Rivet
    Snap Rivet Head Diameter 0.4 Inch Head Thickness 0.09 Inch Recommended Hole Diameter 0.125 Inch Material Nylon 6/6 Finish Natural RoHS Compliant Anchor Length 0.157 Inch Panel Thickness to 0.125 Inch Material Type RMS-1 Temperature Rating -40 to 185 Deg F Flammability Rating UL 94V-2
    Product Specs
    SKU:
    MBRP1-125-01
    Finish:
    Natural
    Head Diameter:
    0.400 in (10.16mm
    Length:
    0.228 in (5.80mm)