  • P8-064-31-08-15 - Door Surface Mount Grab Handle by SOUTHCO
    SOUTHCO
    SKU:
    P8-064-31-08-15
    Product Description
    0.31 MM x 64 MM x 31 MM, 5 MM Thk Door, #8-32 TPI Tapped Hole, Black Anodized, Aluminum Alloy, Internal Threaded, Door Surface Mount Grab Handle
    Door Surface Mount Grab Handle Item Grab Handle Type Round Overall Dimension 0.31 mm Diameter x 64 mm Length x 31 mm Height Door Thickness 5 mm Tapped Mounting Hole Size #8-32 TPI Material Aluminum Alloy Finish Black Anodized Maximum Working Load 1500 N Base Type Internal Threaded Mounting Type Surface Application Computer/Electronic Enclosure/Food Equipment/HVAC/Industrial Enclosure/Industrial Machinery, Machine Tools and Metal Cutting/Medical/Networking/Telecommunications/Vending Machine
    Product Specs
    SKU:
    P8-064-31-08-15
    Diameter:
    0.310 mm.
    Finish:
    Black Anodized
    Head Style:
    Round, Internal Threaded
    Height:
    31.000 mm.
    Length:
    64.000 mm