  • P8-096-31-M4-11 - Door Surface Mount Grab Handle by SOUTHCO
    SOUTHCO
    MSRP:
    (You save )
    SKU:
    P8-096-31-M4-11
    • Pinterest
    Tiered Pricing for Volume Buys
    Quantity Price Per Each
    Product Description
    0.31 MM x 96 MM x 31 MM, 5 MM Thk Door, M4 x 0.7 MM Tapped Hole, Clear Anodized, Aluminum Alloy, Internal Threaded, Door Surface Mount Grab Handle
    Door Surface Mount Grab Handle Item Grab Handle Type Round Overall Dimension 0.31 mm Diameter x 96 mm Length x 31 mm Height Door Thickness 5 mm Tapped Mounting Hole Size M4 x 0.7 Material Aluminum Alloy Finish Clear Anodized Maximum Working Load 1500 N Base Type Internal Threaded Mounting Type Surface Application Computer/Electronic Enclosure/Food Equipment/HVAC/Industrial Enclosure/Industrial Machinery, Machine Tools and Metal Cutting/Medical/Networking/Telecommunications/Vending Machine
    Product Specs
    SKU:
    P8-096-31-M4-11
    Diameter:
    0.310 mm.
    Finish:
    Clear Anodized
    Head Style:
    Round, Internal Threaded
    Height:
    31.000 mm.
    Length:
    96.000 mm