  • P9-064-40-M4N-11 - Door Surface Mount Grab Handle by SOUTHCO
    SOUTHCO
    SKU:
    P9-064-40-M4N-11
    Product Description
    64 MM x 40 MM, 5 MM Thk Door, M4 x 0.7 MM Tapped Hole, Clear Anodized, Aluminum Alloy, Internal Threaded, Folding, Door Surface Mount Grab Handle
    Door Surface Mount Grab Handle Item Grab Handle Type 90 Degree Folding Overall Dimension 64 mm Length x 40 mm Height Door Thickness 5 mm Tapped Mounting Hole Size M4 x 0.7 Metric Material Aluminum Alloy Finish Clear Anodized Maximum Static Load 600 N Base Type Internal Thread Mounting Type Surface Application Computer/Electronic Enclosure/Food Equipment/HVAC/Industrial Enclosure/Industrial Machinery, Machine Tools and Metal Cutting/Medical/Networking/Telecommunications/Vending Machine
    Product Specs
    SKU:
    P9-064-40-M4N-11
    Finish:
    Clear Anodized
    Head Style:
    90 Degree Folding, Internal Threaded
    Height:
    40.000 mm.
    Length:
    64.000 mm