  • PV18-10R-CY - Ring Terminal by Panduit
    PANDUIT
    SKU:
    PV18-10R-CY
    Product Description
    0.94" x 0.31" x 0.03", 22 to 18 AWG, #10 Stud, Red, Vinyl Insulated, Funnel Entry, Standard, Ring Terminal
    Ring Terminal Type Funnel Entry, Standard Minimum Conductor Size 22 AWG Maximum Conductor Size 18 AWG Color Red Insulation Type Vinyl Insulated Stud Size #10 Temperature Rating 221 Deg F Standard Package 100 Approval UL 486A/B, UL (Canada and US), CSA C22.2 RoHS Compliant Barrel Type Brazed Seam Voltage Rating 600 Volt Overall Dimension 0.94 Inch Length x 0.31 Inch Width x 0.03 Inch Thickness Insulation Diameter 0.15 Inch Wire Strip Length 5/16 Inch Material Electro Tin Plated Copper Flammability Rating UL 94V-0
    Product Specs
    SKU:
    PV18-10R-CY
    Color:
    Red
    Conductor Size:
    22-18 AWG
    Finish:
    Electro Tin Plated
    Length:
    0.940 in.
    Material:
    Copper
    RoHS Compliant:
    yes
    Type:
    Funnel Entry
    Width:
    0.310 in.