  • RBF-6.4-8.6-16 - Fir Tree Barbed Rivet by Essentra
    ESSENTRA/RICHCO
    SKU:
    RBF-6.4-8.6-16
    Product Description
    0.34" L Anchor, 0.63" x 0.08" Head, 0.08 to 0.17" Thk Panel, Black, Nylon 6/6, Fir Tree Barbed Rivet
    Fir Tree Barbed Rivet Head Diameter 0.63 Inch Head Thickness 0.08 Inch Recommended Hole Diameter 0.25 Inch Material Nylon 6/6 Finish Black RoHS Compliant Anchor Length 0.34 Inch Panel Thickness 0.08 to 0.17 Inch Material Type RMS-1 Temperature Rating -40 to 185 Deg F Flammability Rating UL 94V-2
    Product Specs
    SKU:
    RBF-6.4-8.6-16
    Finish:
    Black
    Head Diameter:
    .63 in (16 mm)
    Height:
    .08 in (2 mm)
    Length:
    .34 in (8.6 mm)