  • TCG1-3.925-23 - PCB Card Guide by Essentra
    ESSENTRA/RICHCO
    SKU:
    TCG1-3.925-23
    Product Description
    3.925" L, 3.625" Fixing Hole Distance, Push Fit Mount, Black, Polycarbonate, Multi-Panel, Horizontal, PCB Card Guide
    PCB Card Guide Item Card Guide, Multi-Panel, Horizontal, Push Fit Material Polycarbonate Color Black Size 3.925 Inch Length PCB Thickness 0.062 Inch RoHS Compliant Fixing Hole Distance 3.625 Inch Material Type RMS-23 Mounting Type Push Fit Temperature Rating -40 to 266 Deg F Flammability Rating UL 94V-0
    Product Specs
    SKU:
    TCG1-3.925-23
    Color:
    Black
    Length:
    3.925 in (99.7 mm)
    Material:
    Polycarbonate
    RoHS Compliant:
    RoHS Compliant
    Specification Sheet
    Recommended
    • RDC-450 - PCB Card Guide by Essentra RDC-450 - PCB Card Guide by Essentra
      Quick view Details
      ESSENTRA/RICHCO
      sku: RDC-450
      RDC-450 - PCB Card Guide by Essentra
      MSRP:
      Add to Cart
      Quick view Details
      sku: RSDC-500
      RSDC-500 - PCB Card Guide by Essentra
      Add to Cart
      sku: MPCGCN-550
      MPCGCN-550 - PCB Card Guide by Essentra
      Now: Request a quote
      Request a quote
    • RDC-250 - PCB Card Guide by Essentra RDC-250 - PCB Card Guide by Essentra
      sku: RDC-250
      RDC-250 - PCB Card Guide by Essentra
      Request a quote
      sku: RSDC-700
      RSDC-700 - PCB Card Guide by Essentra
    ×
    ×
    Contact Us
    909 W Pinnacle Peak Rd. Ste 102