  • UFB001420-350 - Threaded Insert by DODGE/SEF
    Dodge/SEF
    SKU:
    UFB001420-350
    Product Description
    1/4"-20 TPI, 0.35 in L, Brass, Flanged, Threaded Insert
    Threaded Insert Type Flanged Nominal Diameter 1/4 in TPI 20 External Thread Size 0.375 in Drill Size 0.316 in Overall Length 0.35 in Material 360 Brass Application Plastic Applicable Standard ISO/TS 16949, ISO 14001, Flange Thickness 1.02 in
    Product Specs
    SKU:
    UFB001420-350
    Length:
    0.350 in