  • 6035-02BR188 - Threaded Insert by DODGE/SEF
    Dodge/SEF
    SKU:
    6035-02BR188
    Product Description
    #2-56 TPI, 0.188 in L, Brass, Diamond Knurled, Long, Threaded Insert
    Threaded Insert Type Diamond Knurled, Long Nominal Diameter #2 TPI 56 External Thread Size 0.141 in Drill Size 0.107 in Overall Length 0.188 in Material 360 Brass Tensile Strength 162 Pound (ABS Plastic), 258 Pound (Polycarbonate), 224 Pound (Structural Foam), 198 Pound (Nylon 6/6) Application Plastic Applicable Standard ISO/TS 16949, ISO 14001
    Product Specs
    SKU:
    6035-02BR188
    Length:
    0.188 in