  • 1185-2CN246 - Helicoil ® Threaded Insert by Stanley ® Engineered Fastening
    HELI-COIL / STANLEY ENGINEERED FASTENING
    MSRP:
    (You save )
    SKU:
    1185-2CN246
    • Pinterest
    Tiered Pricing for Volume Buys
    Quantity Price Per Each
    Product Description
    Standards: NASM8846, ASME B18.29.1
    Product Specs
    SKU:
    1185-2CN246
    Length:
    0.246 in.
    External Thread Size (OD):
    0.164 – 0.182 in (#8)
    Thread:
    8-32 UNC, Free Running
    Type:
    Diamond-Knurled, Tanged
    Material:
    304 Stainless Steel
    Tensile Strength:
    200,000 – 250,000 psi