  • 4206EE51H00346 - ECOGREEN ™ EMI Shielding Gasket by Laird Technologies
    LAIRD TECHNOLOGIES ELECTRONIC COMPONENTS
    MSRP:
    (You save )
    SKU:
    4206EE51H00346
    • Pinterest
    Tiered Pricing for Volume Buys
    Quantity Price Per Each
    Product Description
    0.395" x 0.395" x 3.46", -40 to 158 Deg F, Lead-Free, Soft Urethane, Ni/Cu Taffeta Fabric, Square Shape, Fabric-Over-Foam, Shielding/Grounding/Compression/Shear Gasket, EMI Shielding Gasket
    EMI Shielding Gasket Type Fabric-Over-Foam, Shielding/Grounding/Compression/Shear Gasket Shape Square Face Dimensions 0.395 Inch Width x 0.395 Inch Height Length 3.46 Inch Material Soft Urethane Temperature Rating -40 to 158 Deg F Attachment and Part Specific Details Code is EE Lead-Free RoHS Compliant Fabric Type Ni/Cu Taffeta Shielding Type High Flammability Rating UL 94V-0 Application Computer, Telecommunication Equipment Applicable Standard ASTM F390, IEC 61249-2-21, UL
    Product Specs
    SKU:
    4206EE51H00346
    Height:
    0.395 in.
    Length:
    3.46 in.
    Material:
    Soft Urethane
    RoHS Compliant:
    yes
    Shape:
    Square
    Temperature Rating:
    -40 to 158 Deg F
    Type:
    Fabric-Over-Foam, Shielding/Grounding/Compression/Shear Gasket
    Width:
    0.395 in.