  • 4215EV51H00315 - ECOGREEN ™ EMI Shielding Gasket by Laird Technologies
    LAIRD TECHNOLOGIES ELECTRONIC COMPONENTS
    SKU:
    4215EV51H00315
    Product Description
    0.275" x 0.04" x 3.15", -40 to 158 Deg F, Lead-Free, Soft Urethane, Ni/Cu Taffeta Fabric, Rectangle Shape, Fabric-Over-Foam, Shielding/Grounding/Compression/Shear Gasket, EMI Shielding Gasket
    EMI Shielding Gasket Type Fabric-Over-Foam, Shielding/Grounding/Compression/Shear Gasket Shape Rectangle Face Dimensions 0.275 Inch Width x 0.04 Inch Height Length 3.15 Inch Material Soft Urethane Temperature Rating -40 to 158 Deg F Attachment and Part Specific Details Code is EV Lead-Free RoHS Compliant Fabric Type Ni/Cu Taffeta Shielding Type High Flammability Rating UL 94V-0 Application Computer, Telecommunication Equipment Applicable Standard ASTM F390, IEC 61249-2-21, UL
    Product Specs
    SKU:
    4215EV51H00315
    Height:
    0.04 in.
    Length:
    3.15 in.
    Material:
    Soft Urethane
    RoHS Compliant:
    yes
    Shape:
    Rectangle
    Temperature Rating:
    -40 to 158 Deg F
    Type:
    Fabric-Over-Foam, Shielding/Grounding/Compression/Shear Gasket
    Width:
    0.275 in.