  • BSO-M3-10ZI - Blind Threaded Standoffs by PennEngineering ® (PEM ® )
    PEM / PENN ENGINEERING PRODUCTS
    MSRP:
    (You save )
    SKU:
    BSO-M3-10ZI
    • Pinterest
    Tiered Pricing for Volume Buys
    Quantity Price Per Each
    Product Description
    Precision Spacing: Provides a reliable 10 mm standoff height for consistent internal component clearance.
    Product Specs
    SKU:
    BSO-M3-10ZI
    Part Number:
    BSO-M3-10ZI
    Thread Size x Pitch:
    M3 x 0.5
    Thread Code:
    M3
    Length Code:
    10
    Length (L):
    10 mm
    Material:
    Heat-Treated Carbon Steel
    Finish:
    Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, colorless
    Hole Size in Sheet:
    4.22 mm
    Minimum Sheet Thickness:
    1 mm
    Maximum Sheet Hardness:
    HRB 80 / HB 150
    Minimum Distance from Hole Centerline to Edge:
    5.8 mm