  • BSO-M4-10ZI - Blind Threaded Standoffs by PennEngineering ® (PEM ® )
    PEM / PENN ENGINEERING PRODUCTS
    MSRP:
    (You save )
    SKU:
    BSO-M4-10ZI
    • Pinterest
    Tiered Pricing for Volume Buys
    Quantity Price Per Each
    Product Description
    Metric Spacing: Engineered to provide a consistent 10mm distance between panels or components for precise hardware alignment.
    Product Specs
    SKU:
    BSO-M4-10ZI
    Part Number:
    BSO-M4-10ZI
    Thread Size:
    M4 x 0.7
    Thread Specification:
    6H, ASME B1.13M
    Standoff Length (L):
    10 mm
    Thread Type:
    Internal, Blind (Closed-end)
    Fastener Material:
    Heat-Treated Carbon Steel
    Standard Finish:
    Zinc plated per ASTM B633, SC1 (5µm), Type III, colorless (ZI)
    Minimum Sheet Thickness:
    1.27 mm
    Hole Size in Sheet:
    7.14 mm
    Minimum Distance Hole Centerline to Edge:
    7.9 mm
    For Use in Sheet Hardness:
    HRB 80 / HB 150 or less
    Hex Size (H):
    7.9 mm