  • DNFR14-205FIB-M - Female Disconnect by Panduit
    PANDUIT
    SKU:
    DNFR14-205FIB-M
    Product Description
    16 to 14 AWG, 0.205" x 0.032" Tab, Blue, Nylon Fully Insulated, Funnel Entry, Female Disconnect
    Female Disconnect Type Funnel Entry Tab Size 0.205 Inch x 0.032 Inch Minimum Conductor Size 16 AWG Maximum Conductor Size 14 AWG Color Blue Insulation Type Nylon Fully Insulated Temperature Rating 221 Deg F Standard Package 1000 Approval UL 310, CSA C22.2 RoHS Compliant Barrel Type Butted Seam Voltage Rating 600 Volt Overall Dimension 0.58 Inch Length x 0.37 Inch Width Insulation Diameter 0.178 Inch Material Tin Plated Brass Wire Strip Length 9/32 Inch Flammability Rating UL 94V-2/HB
    Product Specs
    SKU:
    DNFR14-205FIB-M
    Color:
    Blue
    Conductor Size:
    14 AWG
    Finish:
    Tin Plated
    Length:
    0.580 in.
    Material:
    Brass
    RoHS Compliant:
    yes
    Type:
    Funnel Entry, Butted Seam Barrel
    Width:
    0.370 in.