  • DPF18-111FIBM - Female Disconnect by Panduit
    PANDUIT
    SKU:
    DPF18-111FIBM
    Product Description
    22 to 18 AWG, 0.11" x 0.02" Tab, Red, Nylon Fully Insulated, Funnel Entry, Female Disconnect
    Female Disconnect Type Funnel Entry Tab Size 0.11 Inch x 0.02 Inch Minimum Conductor Size 22 AWG Maximum Conductor Size 18 AWG Color Red Insulation Type Nylon Fully Insulated Temperature Rating 221 Deg F Standard Package 1000 Approval UL 310, CSA C22.2 RoHS Compliant Barrel Type Butted Seam Voltage Rating 600 Volt Overall Dimension 0.71 Inch Length x 0.19 Inch Width Insulation Diameter 0.132 Inch Material Tin Plated Brass Wire Strip Length 9/32 Inch Flammability Rating UL 94V-2
    Product Specs
    SKU:
    DPF18-111FIBM
    Color:
    Red
    Conductor Size:
    18 AWG
    Finish:
    Tin Plated
    Length:
    0.710 in.
    Material:
    Brass
    RoHS Compliant:
    yes
    Type:
    Funnel Entry, Butted Seam Barrel
    Width:
    0.190 in.