  • BSO-M3-14ZC by PENN ENGINEERING
  • BSO-M3-14ZC by PENN ENGINEERING BSO-M3-14ZC by PENN ENGINEERING
    PEM / PENN ENGINEERING PRODUCTS
    SKU:
    BSO-M3-14ZC
    SKU:
    BSO-M3-14ZC
    Part Number:
    BSO-M3-14ZC
    Thread Size x Pitch:
    M3 x 0.5
    Thread Code:
    M3
    Length Code:
    14
    Length (L):
    14 mm
    Material:
    Heat-Treated Carbon Steel
    Finish:
    Zinc cobalt with clear chromate
    Hole Size in Sheet:
    4.22 mm
    Minimum Sheet Thickness:
    1 mm
    Maximum Sheet Hardness:
    HRB 80 / HB 150
    Minimum Distance from Hole Centerline to Edge:
    5.8 mm