  • LAMA1/0-14-QY - Mechanical Connector Lug by Panduit
    PANDUIT
    SKU:
    LAMA1/0-14-QY
    Product Description
    Mechanical Connector Lug Type Single Barrel Number of Conductors 1 Minimum Conductor Size 14 AWG Maximum Conductor Size 1/0 AWG Conductor Material Aluminum/Copper Material Tin Plated Extruded Aluminum Alloy Number of Pad Holes 1 Pad Size 0.85 Inch Length x 0.62 Inch Width x 0.19 Inch Thickness Stud Size 1/4 Inch Overall Length 1.47 Inch Approval UL (Canada and US), CSA RoHS Compliant Color Metallic Application Stranded Aluminum or Copper Code Conductor
    Product Specs
    SKU:
    LAMA1/0-14-QY
    Height:
    0.790 in.
    Length:
    1.470 in.