  • LAM2A1/0-14-6Y - Mechanical Connector Lug by Panduit
    PANDUIT
    SKU:
    LAM2A1/0-14-6Y
    Product Description
    Mechanical Connector Lug Type Double Barrel Number of Conductors 2 Minimum Conductor Size 14 AWG Maximum Conductor Size 1/0 AWG Conductor Material Aluminum/Copper Material Tin Plated Extruded Aluminum Alloy Number of Pad Holes 1 Pad Size 0.85 Inch Length x 1.13 Inch Width x 0.19 Inch Thickness Stud Size 1/4 Inch Overall Length 1.47 Inch Approval UL (Canada and US), CSA RoHS Compliant Color Metallic Application Stranded Aluminum or Copper Code Conductor
    Product Specs
    SKU:
    LAM2A1/0-14-6Y
    Color:
    Metallic
    Finish:
    Tin Plated
    Height:
    0.780 in.
    Length:
    1.470 in.
    Material:
    Extruded Aluminum Alloy
    RoHS Compliant:
    yes
    Type:
    Double Barrel
    Width:
    1.130 in.