  • CLMAR2/0-14-Q - Mechanical Connector Lug by Panduit
    PANDUIT
    SKU:
    CLMAR2/0-14-Q
    Product Description
    Mechanical Connector Lug Type Single Barrel Number of Conductors 1 Minimum Conductor Size 14 AWG Maximum Conductor Size 2/0 AWG Screw Type 3/16 Inch Hex Head Material Tin Plated Copper Number of Pad Holes 1 Stud Size 1/4 Inch Overall Length 1.2 Inch Approval UL, CSA RoHS Compliant Height 0.87 Inch Used On Series UGB2/0 Universal Ground Bar Application Main Equipment Ground Conductor
    Product Specs
    SKU:
    CLMAR2/0-14-Q
    Conductor Size:
    2/0 AWG
    Finish:
    Tin Plated
    Height:
    0.870 in.
    Length:
    1.200 in.
    Material:
    Copper
    RoHS Compliant:
    yes
    Type:
    Single Barrel
    Width:
    0.600 in.