  • LAMA2-14-QY - Mechanical Connector Lug by Panduit
    PANDUIT
    SKU:
    LAMA2-14-QY
    Product Description
    Mechanical Connector Lug Type Single Barrel Number of Conductors 1 Minimum Conductor Size 14 AWG Maximum Conductor Size 2/0 AWG Conductor Material Aluminum/Copper Material Tin Plated Extruded Aluminum Alloy Number of Pad Holes 1 Pad Size 0.69 Inch Length x 0.5 Inch Width x 0.1 Inch Thickness Stud Size 1/4 Inch Overall Length 1.16 Inch Approval UL (Canada and US), CSA RoHS Compliant Color Metallic Application Stranded Aluminum or Copper Code Conductor
    Product Specs
    SKU:
    LAMA2-14-QY
    Height:
    0.550 in.
    Length:
    1.160 in.