  • LAMA6-14-QY - Mechanical Connector Lug by Panduit
    PANDUIT
    SKU:
    LAMA6-14-QY
    Product Description
    14 to 6 AWG, 1/4" Stud, Tin Plated Extruded Aluminum Alloy, 1-Conductor, 1-Pad Hole, Single Barrel, Mechanical Connector Lug
    Mechanical Connector Lug Type Single Barrel Number of Conductors 1 Minimum Conductor Size 14 AWG Maximum Conductor Size 6 AWG Conductor Material Aluminum/Copper Material Tin Plated Extruded Aluminum Alloy Number of Pad Holes 1 Pad Size 0.68 Inch Length x 0.5 Inch Width x 0.09 Inch Thickness Stud Size 1/4 Inch Overall Length 1.06 Inch Approval UL (Canada and US), CSA RoHS Compliant Color Metallic Application Stranded Aluminum or Copper Code Conductor
    Product Specs
    SKU:
    LAMA6-14-QY
    Color:
    Metallic
    Conductor Size:
    6 AWG
    Height:
    0.500 in.
    Length:
    1.060 in.